רוצים את הדומיין? פנו אלינו לפרטים נוספים [email protected]

קולטי שמש

 

התקנה או תיקון קולטי שמש

 


קולטי שמש – מבנה ותפקוד
קולטי שמש הם מצרך מבוקש במדינה כמו מדינת ישראל בה מרבית ימות השנה מאופיינים בשמש קופחת. אולם, מרביתנו לא ממש יודעים ממה הם מורכבים או מה התפקיד המדויק שלהם. ובכן, קולטי שמש הם החלק בדודי שמש המשמש להמרת אנרגיית אור המופקת מן השמש לחום.
קולטי שמש מגיעים לרוב בצורת מלבן, צבעו שחור (צבע המשיג בליעה מרבית של אור השמש), ומידותיהם הן כ-120ס"מ על 190ס"מ. בתוך הקולטים ניתן למצוא צינור ברזל או נחושת ארוך ומפותל המכסה את רוב שטחו. הם מוצבים בצורה שתקלוט את כמות האור המקסימאלית. בישראל פונים קולטי האדים דרומה ומונחים בזווית של 30 מעלות ממשטח אופקי.

תהליך החימום המתבצע על ידי קולטי שמש מתחיל מהרגע שבו פוגעות קרני השמש בהם. כתוצאה ממגע זה, מהחום שפולט המשטח השחור ומהאוויר החם הנוגע בצינור עצמו, מתחממים המים בצינור. בשלב זה בו המים החמים עולים למעלה אל הדוד ונאגרים בו. זהו תהליך הנמשך במחזור סגור כל עוד אין שימוש במים החמים שהצטברו. כך מתחממים בהדרגה כל המים המצויים בדוד. כפי שניתן לראות, קולטי שמש הם החלק הדומיננטי בתהליך חימום המים.

כיצד לבחור קולטי שמש ?
קולטי שמש נוכל לראות כמעט על כל גג במדינת ישראל, ובאופן טבעי הביקוש של מוצר זה הוא תמיד גבוה. בהתאם לכך ההיצע גבוה באותה מידה ובבואכם לבחור קולטי שמש תיתקלו במגוון רחב של אפשרויות. כדי לבחור קולטי שמש איכותיים שישרתו אתכם בנאמנות זמן רב כדאי לבחון את הנקודות הבאות:

תו תקן – יצרני הקולטים בארץ מחויבים בסימון המוצר בתו תקן המהווה הוכחה לכך שהקולט עומד בדרישות התקן הישראלי.
תווית יצרן – על פי התקן קיימת דרישה שלמוצר תודבק תווית יצרן הכוללת: מספר סידורי של הקולט, שם הדגם, שטח הפתח של הקולט, שנת הייצוא, תפוקת החום היומית שהוא מייצר, סוג הציפוי של לוח הקליטה ורמת הלחץ הנומינלי.
תפוקת החום של הקולט – תפוקת החום מציינת את כמות האנרגיה שנמסרת למים מהשמש בתנאי ספיקת מים וסביבה סטנדרטיים.
נצילות יומית של הקולט – זהו היחס בין תפוקת החום של קולטי שמש לבין אנרגיית השמש הפוגעת בשטח הפתח שלהם ביום סטנדרטי. ככל שנצילות זו גבוהה יותר כך שטח הגג הנדרש להתקנת הקולטים יהיה קטן יותר.
לחץ נומינלי – מדד המבטא את כמות לחץ המים המקסימאלי בו יכול הקולט לעמוד בשימוש רצוף וממושך.
בעת בחירת קולטי שמש, בדיקה קפדנית של נקודות אלו יכולה להיות המפתח למציאת קולטי שמש יעילים, איכותיים ואמינים.